Mikrobiomas

Žarnyno bakterijos yra svarbiausios jūsų nuotaikos ir psichikos sveikatos veikėjos. Jos gali palengvinti depresijos, nerimo ir streso simptomus, bet gali juos ir pabloginti.

Jūsų storojoje žarnoje gyvena trilijonai bakterijų ląstelių, kurios sudaro unikalią ekosistemą, vadinamą žarnyno mikrobiomu. Jų veikla ne tik leidžia maistingosioms medžiagoms patekti į organizmą ir neleidžia patekti oportunistiniams patogenams, bet ir daro įtaką jūsų smegenims.

Kai organizmas patiria stresą, jame įvyksta daugybė pokyčių, todėl visa energija ir pagrindiniai ištekliai nukreipiami į raumenis ir smegenis. Dėl streso organizme taip pat išsiskiria kortizolis, o visi šie veiksniai gali paveikti žarnyno mikrobiomą.

Lygiai taip pat, jei žarnyno mikrobiomų pusiausvyra sutrikusi (disbiozė), tai gali turėti įtakos bendrai nuotaikai. Taip yra todėl, kad žarnyno bakterijų veikla turi įtakos stresui ir nerimui – subalansuotas mikrobiomas gali pagerinti jūsų atsparumą stresui, tačiau nesubalansuotas mikrobiomas gali paveikti jūsų psichikos sveikatą. Štai kaip susiję probiotikai depresija, žarnyno bakterijos ir psichikos sveikata.

1. Klajoklio nervas jungia jūsų žarnyną ir smegenis

Jūsų žarnyną ir smegenis jungia klajoklinis nervas – pagrindinė autonominės nervų sistemos sudedamoji dalis, leidžianti jums kvėpuoti, virškinti maistą ir automatiškai ryti. Šis nervas gali siųsti pranešimus į jūsų smegenis dėl jūsų gaubtinės žarnos ir atvirkščiai.

Ryšys tarp šių dviejų organų reiškia, kad žarnyno ir smegenų ašis tampa labai svarbia psichikos sveikatos, smegenis veikiančių ligų ir net dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) priežastimi. Tai paaiškina, kodėl stresas gali neigiamai paveikti jūsų virškinimą, taip pat kodėl virškinimo problemos gali padaryti jus nelaimingus.

Klajoklinio nervo vaidmuo virškinimui:

  • Mobilumas – padeda maistui judėti virškinamuoju traktu
  • virškinimas – skatina virškinimo fermentų išsiskyrimą
  • Apetitas – praneša smegenims apie sotumo jausmą.

2. Žarnyno bakterijos taip pat bendrauja su smegenimis

Žarnyno bakterijos skaido maistą, ypač ląstelieną, ir paverčia jį metabolitais, pavyzdžiui, trumpos grandinės riebalų rūgštimis (SCFA). Jas aptinka nervai, kurie siunčia duomenis į smegenis ir taip reguliuoja virškinimo procesus.Žarnyno bakterijos – butiratasKas yra butiratas ir kodėl jums tai turėtų rūpėti?

Kita vertus, kai klajoklio nervas sutrinka dėl streso (kuris nukreipia energiją ir dėmesį į raumenis ir smegenis), jis negali veiksmingai reaguoti į uždegimą, o tai kenkia žarnynui ir žarnyno bakterijoms. Štai kodėl jūsų klajoklinis nervas yra toks svarbus.

3. Uždegimas, žarnyno bakterijos ir depresija

Kad palaikytumėte savo sveikatą, jūsų žarnyno mikrobiomas turi būti įvairus, o įvairovė padeda palaikyti jo pusiausvyrą. Tačiau jei jis nesubalansuotas – tai vadinama disbioze – oportunistiniai mikrobai gali tuo pasinaudoti ir daugintis, todėl kyla uždegimas.

Jūsų mityba ir aplinka turi įtakos žarnyno bakterijoms ir psichikos sveikatai. Taip yra todėl, kad jūsų organizmas nenori oportunistinių bakterijų, todėl jūsų imuninė sistema yra įspėjama, todėl kyla uždegimas. Įdomu tai, kad uždegimas gali prisidėti prie depresijos, o depresija gali sukelti uždegimą. Tačiau įvairus mikrobiomas gali užkirsti kelią uždegimui.

Taigi uždegimo kontrolė gali padėti pagerinti ir nuotaiką, ir nerimo lygį. Mityba yra vienas iš būdų padidinti įvairių mikrobų gausą ir sumažinti uždegimą. Naudingosios žarnyno bakterijos klesti natūralioje, augalinėje mityboje, nes skaidulos joms yra svarbus energijos šaltinis.

4. Žarnyno bakterijos ir psichikos sveikata: butirato poveikis

Butiratas yra nepakeičiama trumpos grandinės riebalų rūgštis, kurią gerosios žarnyno bakterijos gamina valgant augalus (vaisius, daržoves, sėklas, riešutus, neskaldytus grūdus, ankštines daržoves). Dėl šios rūgšties ne tik žarnynas yra laimingas, bet ir smegenys. „AtlasBiomed“ atliktas mikrobiomo tyrimas gali parodyti, kiek butirato gamina jūsų žarnyno bakterijos.

Butiratas yra pagrindinis žarnyno gleivinės ląstelių kuro šaltinis, todėl jis padeda išlaikyti šį barjerą tvirtą ir nepažeistą. Be to, jis padeda išvengti uždegimo, kuris gali pabloginti nuotaiką. Naujas tyrimas netgi rodo, kad butiratas gali padėti auginti naujas smegenų ląsteles. Tačiau jei sergate disbioze, žarnyno bakterijos gali gaminti mažiau svarbių maistinių medžiagų, įskaitant butiratą.Trumposios grandinės riebalų rūgštys-žarnyno bakterijosKas yra trumposios grandinės riebalų rūgštys ir kodėl jums tai turėtų rūpėti?

Puiki žinia ta, kad savo mityba galite aktyviai prisidėti prie butiratų gamybos žarnyne. Vienas iš būdų – vartoti prebiotikus: maisto produktus, kurie tiesiogiai maitina žarnyno bakterijas, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, neskaldytus grūdus ir ankštines daržoves. Juose yra skaidulų, kurios virsta SCFA, pavyzdžiui, butiratu. Taigi, padidinus jų suvartojimą, teigiamai paveiksite savo sveikatą!