Twitter

Elonas Muskas užbaigia 44 milijardų dolerių vertės sandorį dėl „Twitter“ nuosavybės.

Turtingiausias pasaulio žmogus baigė stambų socialinės žiniasklaidos paslaugos pirkimą ir pradėjo naują „Twitter“ erą.

Po kelis mėnesius trukusių ginčų, teisminių procesų, žodinio purvo drabstymo ir vos neįvykusio teismo proceso Elonas Muskas dabar yra „Twitter“ savininkas.

Ketvirtadienio vakarą E. Muskas užbaigė 44 mlrd. dolerių vertės sandorį dėl socialinės žiniasklaidos paslaugos pirkimo, sakė trys su situacija susipažinę asmenys. Jis taip pat pradėjo tvarkytis namuose: ketvirtadienį atleisti mažiausiai keturi aukščiausio lygio „Twitter“ vadovai, įskaitant vykdomąjį direktorių ir vyriausiąjį finansininką. Trečiadienį E. Muskas atvyko į „Twitter“ būstinę San Franciske ir susitiko su inžinieriais bei reklamos vadovais.

Po kelis mėnesius trukusios dramos ir teisinių iššūkių, kai E. Muskas persigalvojo pirkti bendrovę, sudarytas sandoris nustatė neaiškų „Twitter“ kursą. P. Muskas, save vadinantis „žodžio laisvės absoliutininku“, yra sakęs, kad nori socialinio tinklo platformą paversti laisvesne vieta visų rūšių komentarams ir kad jis „atšauks nuolatinį draudimą“ buvusiam prezidentui Donaldui J. Trumpui naudotis šia paslauga.

Atviras E. Musko požiūris į pasisakymus „Twitter“ gali paaštrinti seniai tūnančias toksiško turinio ir dezinformacijos problemas, paveikti politinius debatus visame pasaulyje. Pirmieji išbandymai įvyks jau po kelių dienų, kai Brazilija rinks savo prezidentą, o Amerikos rinkėjai lapkričio 8 d. eis prie balsadėžių į kadencijos vidurio rinkimus. Socialinis tinklas „Twitter“ pareiškė, kad uždraus klaidinančius teiginius apie balsavimą ir rinkimų rezultatus, tačiau tai buvo dar prieš tai, kai jį valdė E. Muskas.

„Jo vadovavimas gali turėti realių pasekmių“, – apie E. Musko turimą „Twitter“ sakė Kalifornijos universiteto Irvine teisės profesorius Davidas Kaye’us, dirbęs su Jungtinėmis Tautomis žodžio laisvės klausimais. „Tiek, kiek pasaulio lyderiai pamatys, kad jie turi šią erdvę ir ji yra nemoderuojama, jie gali spausti, kad pamatytų, kaip toli jie gali nueiti.“

M. Muskas trečiadienį apsilankė „Twitter“ būstinėje San Franciske ir penktadienį turėtų kreiptis į darbuotojus.

Kai kurie respublikonai, teigę, kad „Twitter“ cenzūruoja konservatyvias pažiūras, džiaugėsi įsigijimu. Tyrėjai teigė, kad „Twitter“ taisyklės buvo labai svarbios kovojant su neapykantos kalba internete ir dezinformacija. Kai kurie reklamuotojai nerimavo dėl to, kad jų prekių ženklai bus rodomi šalia prieštaringai vertinamų tviterio žinučių.

„Tai grįžimas į ateitį“ prie 2010 m. turinio taisyklių, tačiau neatsižvelgiama į pastarojo dešimtmečio patirtį“, – sakė buvęs „Twitter“ pasaulinės viešosios politikos vadovas Colinas Crowellas, kuris 2019 m. paliko bendrovę. „Žmonės galiausiai supranta, kad laukiniams Vakarams reikia šerifo, kad būtų užtikrintas ne tik piliečių saugumas, bet ir pagerintos prekybos perspektyvos.“

E. Muskas taip pat pažadėjo kitų radikalių pokyčių „Twitter“, įskaitant naują vadovybę, etatų mažinimą ir naujų būdų uždirbti pinigus paieškas. San Franciske įsikūrusiai „Twitter“, kurioje dirba daugiau nei 7 500 žmonių, sunkiai sekėsi nuosekliai plėsti reklamos pagrindu vykdomą verslą ir pritraukti naujų naudotojų. Ketvirtadienį įvykęs aukščiausių bendrovės vadovų atleidimas iš darbo buvo ženklas, kad E. Muskas ketina veikti greitai.

51 metų E. Muskas pertvarkys „Twitter“, nereikės kas kelis mėnesius atskleisti, kaip jam sekasi. Perėmęs bendrovę į privačias rankas, jis neprivalo reguliariai atsiskaityti akcininkams ir gali keisti paslaugą toliau nuo smalsių visuomenės akių.

E. Muskas, kuris taip pat vadovauja elektromobilių gamintojai „Tesla“ ir raketų bendrovei „SpaceX“, iš karto neatsakė į prašymą pakomentuoti.

Sandorio užbaigimas buvo „Twitter“ valdybos pergalė. Kai balandžio mėn. P. Muskas sutiko už bendrovę mokėti 54,20 JAV dolerio už akciją, „Twitter“ sulaukė kritikos, kad sutiko su per maža kaina. Tačiau, kadangi per kitus mėnesius pasaulio ekonomika smuko, o „Twitter“ akcijos krito, sandorio kaina pasirodė esanti akcininkų laimėjimas, ir valdyba siekė priversti P. Muską laikytis susitarimo.