Rinkimai

Kova dėl Kongreso kontrolės vis dar tebevyksta: Senate vyksta trys svarbiausios lenktynės, o demokratai ir respublikonai vis dar tikisi iškovoti nedidelę daugumą Atstovų Rūmuose.

Respublikonai antradienio vakarą pradėjo pergale Floridoje, kur gubernatorius Ronas DeSantisas laimėjo daug lotynų amerikiečių, istoriškai demokratų regionuose ir pasiekė triuškinančią pergalę, kuri gali tapti starto aikštele 2024 m. prezidento rinkimams.

Tačiau po to sekusiomis valandomis demokratai susigrąžino pozicijas. Pensilvanijoje demokratas gubernatorius leitenantas Johnas Fettermanas nugalėjo respublikoną Mehmetą Ozą, kuris užėmė pasitraukiančio respublikono senatoriaus Pato Toomey vietą.

Nuo ketvirtadienio ryto kova dėl Atstovų Rūmų daugumos – kova, kuri buvo palanki respublikonams, kurie tikėjosi naudos dėl didelės infliacijos, istorinių tendencijų ir draugiškų naujų apygardų linijų po 2021 m. perskirstymo, – lieka neišspręsta.

Klausimai dėl kontrolės išlieka

Rinkimų diena baigėsi, tačiau esminiai šio rinkimų ciklo klausimai lieka neatsakyti.

Pradėkime nuo to, kad Senato kontrolė tebėra ginčytina. Fettermano pergalė Pensilvanijoje, apvertusi GOP vietą, suteikė demokratams šiek tiek erdvės atsikvėpti, nes jie laukia rezultatų Arizonoje, Nevadoje ir Džordžijoje. Respublikonams dabar reikia laimėti du iš šių trijų miestų, kad gautų daugumą, tačiau Džordžijos Senato rinkimuose gruodžio mėnesį vyks antrasis turas, nes nė vienas kandidatas nesurinko daugiau kaip 50 proc. balsų.

Atstovų Rūmų forma taip pat lieka neaiški. Atrodo, kad respublikonai yra pasirengę perimti kontrolę, tačiau didelės nakties, kurios jie tikėjosi, požymių nedaug. Skaičiuojant balsus, artimiausiomis dienomis greičiausiai paaiškės, kokia stipri bus naujoji Atstovų Rūmų dauguma, ir ar galimai nesėkmingi rezultatai pakirs mažumos lyderio Kevino McCarthy pozicijas susipriešinusioje Atstovų Rūmų konferencijoje. GOP dabar vyksta kova lenktynės po lenktynių, kuri galiausiai nulems K. McCarthy gebėjimą valdyti.

Svarbiausiose valstijose vis dar skaičiuojami balsavimo biuleteniai

Keliose svarbiausiose valstijose, įskaitant Arizoną ir Nevadą, kuriose bet kuriai partijai laimėjus Senato rinkimus, būtų kontroliuojami rūmai, vis dar skaičiuojami balsai.

Arizonoje ir Nevadoje taip pat vyksta konkurencingos gubernatoriaus, valstijos sekretoriaus ir kitos varžybos, kurios bus sprendžiamos artimiausiomis dienomis.

Ką reikia žinoti, kai valstijos toliau skaičiuoja balsus, o svarbiausios rinkimų rungtynės priklauso nuo pusiausvyros.

Vėlyvą trečiadienio vakarą Arizonoje dar buvo likę suskaičiuoti apie 600 000 balsų – didžioji jų dalis Marikopos apygardoje, kurioje įsikūręs Fyniksas ir kuri yra tankiausiai apgyvendinta valstijoje. Šie balsai gali nulemti Senato varžybas tarp demokratų senatoriaus Marko Kelly ir respublikonų kandidato Blake’o Masterso, taip pat gubernatoriaus varžybas tarp demokratų valstybės sekretorės Katie Hobbs ir respublikonės, buvusios televizijos žurnalistės Kari Lake, kuri neigia rinkimų rezultatus.

Nevadoje trečiadienio vakarą liko suskaičiuoti apie 160 000 žinomų balsavimo biuletenių. Paštu siunčiami biuleteniai gali būti priimami iki šeštadienio, todėl dar daugiau jų gali būti pakeliui į rinkimų biurus. Šioje valstijoje vyksta lemiamos Senato rinkimų varžybos tarp demokratų senatorės Catherine Cortez Masto ir respublikonų varžovo Adamo Laxalto.

Galutinė Atstovų Rūmų padėtis taip pat priklauso nuo dar neapsisprendusių lenktynių, nes kelios valstijos, įskaitant Kaliforniją, Oregoną, Nevadą ir Arizoną, toliau skaičiuoja balsavimo biuletenius.

Aliaskoje Senato rinkimus laimės respublikonas, tačiau neaišku, ar senatorė Lisa Murkowski, ar jos Donaldo Trumpo remiama varžovė Kelly Tshibaka peržengs 50 proc. ribą, kad lenktynės nebūtų sprendžiamos reitinguotu balsavimu. Demokratų atstovė Mary Peltola pirmauja Atstovų Rūmų rinkimuose, tačiau taip pat neaišku, ar šių lenktynių rezultatai bus sprendžiami reitinguotu balsavimu.