Falcon Heavy

Pirmą kartą nuo 2019 m. vidurio į dangų sugrįžo „SpaceX“ „Falcon Heavy“ – didžiulė, tristiebė transporto priemonė, kuri yra galingiausia pasaulyje veikianti raketa.

Iš NASA Kenedžio kosmoso centro Floridoje, gabendama į kosmosą JAV kariuomenei skirtus palydovus slaptoje misijoje, pavadintoje USSF-44.

Raketa „Falcon Heavy“ debiutavo 2018 m. ir sulaukė daug fanfarų, nes „SpaceX“ generalinis direktorius Elonas Muskas nusprendė paleisti savo asmeninį automobilį „Tesla Roadster“ kaip bandomąjį krovinį. Automobilis vis dar yra kosmose, pasirinkęs pailgą kelią aplink Saulę, kuris vingiuoja tiek, kiek Marso orbitos kelias.

Nuo šios pirmosios bandomosios misijos „SpaceX“ paleido tik dvi kitas „Falcon Heavy“ misijas, abi 2019 m. Viena iš jų į orbitą išsiuntė Saudo Arabijoje įsikūrusiai bendrovei „Arabsat“ skirtą didžiulį televizijos ir telefono paslaugų palydovą, o kita pristatė eksperimentinių palydovų partiją JAV gynybos departamentui.

Tačiau nuo 2019 m. raketa nebuvo paleista, nes didžiajai daugumai „SpaceX“ misijų nereikia padidintos „Falcon Heavy“ galios. Kita vertus, „SpaceX“ darbinis raketos „Falcon 9“ variklis vien šiais metais jau paleido beveik 50 misijų.

Po kiekvieno „Falcon Heavy“ paleidimo raketa Žemėje surengia dramatišką pasirodymą.

Po antradienio misijos bendrovė bandė susigrąžinti tik du raketos „Falcon Heavy“ pirmosios pakopos raketos stiprintuvus – aukštas baltas lazdas, kurios yra sujungtos diržais, kad raketai suteiktų didesnę galią pakilimo metu.

Kaip ir planuota, centrinis stiprintuvas buvo paliktas nugrimzti į vandenyną, kur ir liks, nes jam neužteko degalų likučių kelionei namo, rašoma JAV kariuomenės Kosminių sistemų vadavietės pranešime spaudai.

Tačiau abu šoniniai raketos nešėjai sinchroniškai nusileido ant antžeminių aikštelių netoli Floridos pakrantės.

Anksčiau „SpaceX“ bandė visus tris raketos greitintuvus nutupdyti atgal ant nusileidimo aikštelių sausumoje ir jūroje, kad juos būtų galima atnaujinti ir pakartotinai panaudoti būsimose misijose. Tai daroma siekiant sumažinti misijų išlaidas. Bendrovei dar nepavyko sugrąžinti visų trijų raketų, nors prie to labai priartėjo. Po 2019 m. balandžio mėn. misijos du šoniniai raketos stiprintuvai tiksliai ir sinchroniškai nusileido ant antžeminių aikštelių, o centrinis raketos stiprintuvas nusileido ant jūroje esančios platformos. Tačiau tada audringos jūros bangos ją apvertė.

Viskas apie šią raketą

Nors „Falcon Heavy“ yra galingiausia pasaulyje veikianti raketa, tačiau ant sparnų šio titulo laukia dvi didžiulės raketos.

NASA raketa „Space Launch System“, arba SLS, kuri šiuo metu yra numatyta, kad lapkričio mėn. bus paleista pirmą kartą, kad nuskraidintų misiją „Artemis 1“ be įgulos aplink Mėnulį, stovi aukštame Kenedžio kosmoso centro transporto priemonių surinkimo pastate, kuris yra vos už kelių mylių nuo starto aikštelės, kurioje pakils „Falcon Heavy“.

Tesla generalinis direktorius Elonas Muskas pristato kibernetinį sunkvežimį Tesla dizaino studijoje ketvirtadienį, 2019 m. lapkričio 21 d., Hawthorne, Kalifornijoje. 

Nors „Falcon Heavy“ skleidžia apie 5 mln. svarų traukos jėgą, tikimasi, kad SLS skleis net 8,8 mln. svarų traukos jėgą – 15 proc. didesnę nei raketos „Saturn V“, kurios XX a. viduryje skraidino į Mėnulį.

O kitoje Persijos įlankos pakrantės pusėje, „SpaceX“ eksperimentiniuose įrenginiuose pietų Teksase, bendrovė baigia ruoštis pirmajam kosminio laivo „Starship“ ir raketos „Super Heavy“ bandymui paleisti į orbitą. Nors bandomasis skrydis vis dar laukia galutinio federalinių reguliavimo institucijų patvirtinimo, jis galėtų įvykti iki metų pabaigos.

Tikimasi, kad „Starship“ sistema gerokai pralenks tiek SLS, tiek „Falcon Heavy“. Tikimasi, kad vien būsimoji „Super Heavy“ raketos nešėja, skirta iškelti erdvėlaivį „Starship“ į kosmosą, išvystys apie 17 mln. svarų traukos jėgą.

Tiek SLS raketa, tiek „SpaceX“ erdvėlaivis „Starship“ yra neatsiejami nuo NASA planų pirmą kartą po pusės amžiaus sugrąžinti astronautus į Mėnulio paviršių.

Be to, „SpaceX“ turi savo ambicingą „Starship“ viziją: gabenti žmones ir krovinius į Marsą, tikintis vieną dieną ten įkurti nuolatinę žmonių gyvenvietę.